Kaardid

Plastkaartide tootmine

Plastkaartide trükkimisel on kasutusel mitu erinevat tehnoloogiat:

• Ofsettrükk
• Siiditrükk
• Termotrükk
• Fooliumtrükk
• Segatehnikad

Valmistame samuti nn blanco-kaarte ehk kaarditoorikuid nende edaspidiseks kasutamiseks olukorras, kus kaardi kujundus ei ole esmatähtis või vajalik.

Ofsettrükk
Ofsetmeetodil saab trükkida nii neljavärvitrükis (CMYK-lahutus) kui ka seguvärvidega nn spot-värvidega (PMS Solid Colors) plastkaarte. Otstarbekas on valmistada kaarte ofsettrükis siis, kui trükitav kogus ületab tuhande. Trükitihedus kaartidel on 150 lpi, mis tagab hea fotoalbumi kvaliteediga trüki.

Siiditrükk
Siiditrükitehnoloogiat kasutatakse reeglina massiivsete värvipindade esitamiseks, esmajoones metallic-värvide (kuld, hõbe) puhul. Trükitihedus on siiditrüki korral 54 lpi.

Termotrükk
Termotrükitehnikas kantakse plastkaardile (nn blanco-kaardile) spetsiaalse termoprinteriga kujutis. Vastavalt vajadusele kas 4-värvi tehnoloogias (CMYK-lahutus) või monokroomse toonina. Vajadusel kaetakse kaart ka UV- ja ilmastikukindla kaitsekilega. See meetod võimaldab plastkaartide individuaaltootmist, kus kõik valmistatud kaardid on üksteisest suuremal või vähemal määral erinevad. Termotrükk võimaldab kaardile kanda näiteks kaardivaldaja foto (kasutatakse pääsla- , loa-, pilet-, tunnistus- jt kaartidel) ning muid kaardilt kaardile varieeruvaid disainielemente. Termotrükitehnika on laialt kasutusel ka kaartide personaliseerimisel.

Fooliumtrükk
Fooliumtrüki korral kantakse kaardile termilise, nn “hot stamp”, menetluse ja tsinko-klišee abil õhuke metall-foolium või hologramm. Metall-fooliumite valik on lai, sisaldades ka difraktsioonilisi ehk ruumilise kujutisega kilesid. Difraktsioonilised on loomulikult ka hologrammid, mida saab omakorda tellida spetsiaalkujundusega vastavalt vajadusele.

Segatehnikad
Sageli kasutatakse kaartide valmistamiseks mitut tehnoloogiat korraga. Enamlevinud kombinatsioonid on aluskaartide valmistamisel offset- ja siiditrüki segakasutus või siis siiditrükis blanco-kaardile termotrükis pealetrükki (näiteks fotode, isikuandmete jne näol).